Donieck 2

Donbas

region nieustannych bombardowań i cierpienia ludności cywilnej

Mapa Doniecka
Donbas to skrót nazwy Donieckie Zagłębie Węglowe. Jest to okręg przemysłowy w ukraińskiej części w obwodzie donieckim i ługańskim, leży nad Dońcem, region obejmuje także Szachtyńskie Zagłębie Węglowe. Region jest bogaty w złoża węgla kamiennego (koksowego i antracytu), rtęci i soli kamiennej.
 
Głównymi miastem Donbasu, jest Donieck, uważany za jego nieoficjalną stolicę.
 
Przed 2022 roku ukraiński Donbas był regionem o największej gęstości zaludnienia, biorąc pod uwagę wszystkie regiony Ukrainy (wyłączając miasto stołeczne Kijów).
 
Oprócz wydobycia węgla kamiennego, rozwinął się tu przemysł hutniczy, na bazie rud żelaza i niklu dowożonych z Krzywego Rogu i Nikopola. Głównymi ośrodkami hutnictwa są: Donieck, Jenakijewe i Kramatorsk. W miejscowości Mariupol nad Morzem Azowskim znajduje się druga co do wielkości huta Ukrainy. Z hutnictwem związany jest przemysł elektromaszynowy, produkcja urządzeń dla hutnictwa i górnictwa (w Kramatorsku i Gorłówce), taboru kolejowego, obrabiarek i maszyn budowlanych.
 
Nazwa Donbas oznacza również krainę historyczną nad Dońcem i Donem, którą od dawna zamieszkują Kozacy dońscy. Jednak w epoce stalinowskiej stosując wielki głód wymordowano znaczną ich część wynaradawiając ten region. W takim rozumieniu Donbas obejmuje w zasadzie ten sam obszar, co Donieckie Zagłębie Węglowe.
Donieck
WOJNA
 
KONTEKST wojny w Donbasie od 2014 roku
 
W kwietniu 2014 Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpoczęły agresję w ramach wojny hybrydowej na południowo-wschodni obszar państwa ukraińskiego prowadząc tam bezpośrednie działania militarne. Na terytorium Donbasu siłą utworzone zostały dwa nieuznawane na arenie międzynarodowej podmioty: Ługańska Republika Ludowa oraz Doniecka Republika Ludowa. Trwający konflikt zbrojny spowodował ucieczkę ok. 1/3 ludności oraz zapaść gospodarczą regionu.
 
Z konfliktem związane są żądania Rosji, która domaga się gwarancji nierozszerzania NATO i ograniczenia aktywności na wschodniej flance NATO, oraz uznanie przez Rosję niepodległości separatystycznych republik na terytorium Ukrainy
 
Jesienią 2021 roku Rosja zgrupowała ponad 120 tys. żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą.
 
24 lutego 2022, po wydaniu przez Putina rozkazu do ataku, wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, wystrzeliły rakiety w kierunku kilku ukraińskich miast i wylądowały na południowym wybrzeżu Ukrainy. Punkty dowodzenia, składy broni i lotniska zostały poddane ostrzałowi rakietowemu, a z terytorium Rosji i Białorusi nastąpił atak wojsk lądowych. Inwazji nieustannie towarzyszy działania dezinformacyjne, oraz stosowanie brutalnych metod wobec ludności cywilnej prowadzące co ludobójstwa. Szacuje się, że skutki wojny w Donbasie dotknęły ok. 4,4 mln osób, a 40 tys. budynków mieszkalnych uległo zniszczeniu, liczby te rosną z każdym dniem.
 
 
OBECNIE
 
Sytuacja jest dramatyczna i pogarsza się. Rosjanie zaczynając od wschodniej granicy konsekwentnie niszczą miasto po mieście, wioskę po wiosce poruszając się w kierunku zachodnim dopuszczając się zbrodni wojennych.
 
 
KOBIETY I DZIECI WE WSCHODNIEJ UKRAINIE
 
  • Ukraińscy prokuratorzy od początku rosyjskiej inwazji zarejestrowali już ponad 12 tys. zbrodni wojennych, w których udział wzięło ponad 600 okupantów.
  • Wiele dzieci mieszka od czterech miesięcy ze swoimi rodzicami, albo opiekunami w schronach i piwnicach, gdzie brakuje światła oraz gazu, a pomoc jest coraz bardziej utrudniona z uwagi na nieustanny ostrzał ze strony Rosjan w trakcie trwającej wschodniej ofensywy wojsk Federacji Rosyjskiej.
  • Mieszkańcy funkcjonują w ciągłym zagrożeniu życia. W wielu regionach muszą stale ukrywać się przed atakami. Brakuje żywności i lekarstw. Ludzie często muszą spać na ziemi, na której mają materac czy łózko polowe.
  • Organizacja ONZ zwraca też uwagę na to, że wiele kobiet ze wschodniej Ukrainy doświadcza przemocy. Według badania UNFPA z 2019 r. około 75 proc. Ukrainek zgłosiło, że doświadczyło jakiejś formy przemocy, co trzecia fizycznej lub seksualnej.
Pracujemy w miastach wysokiego ryzyka, do których często organizacje humanitarne nie mogą już wjechać. Rozwozimy pomoc w obwodach: ługańskim, donieckim i zaporoskim. W wielu miejscach na wschodzie nasi kapelani wojskowi są często jedynymi przewoźnikami, którzy dostarczają w rejonie walk niezbędną pomoc ludności cywilnej.
 
Opiekujemy się placówkami społecznymi, szpitalami, domami dziecka, ludnością przesiedleńczą z okupowanych miejsc. Wyprowadzamy ludzi ze strefy działań wojennych, pomagamy wszystkim potrzebującym. Wykonując swoją pracę ograniczamy działania pośredników cywilnych, aby pomoc humanitarna została dostarczona w 100%.

CO POTRZEBUJEMY?

Największym wyzwaniem są dla nas koszty paliwa. Mieszkańcy z miast odłączonych od pomocy humanitarnej cierpią głód. Nasze wsparcie jest decydujące o losie wielu ludzi. Pokonujemy tysiące kilometrów. Odbieramy zaopatrzenie z Lwowa, następnie 1200 km jedziemy na wschód i od miasta do miasta, od wioski do wioski pokonujemy kolejne setki kilometrów.
 
Tak więc potrzebujemy:
  • Pokrycie kosztów paliwa
  • Pokrycie kosztów naprawy naszych busów humanitarnych
  • Zakupienie dodatkowych 2 busów Darowizny TUTAJ
  • Produktów żywnościowych ( przede wszystkim kasze i konserwy mięsne)

Paczki można przesyłać na adres:

KRAKÓW: HUMANITARIAN AID ul Bielańska 16/2 30-246 Kraków STARACHOWICE: HUMANITARIAN AID ul. Parkowa 3a/1 27-200 Starachowice