Użhorod

Użgorod

miasto uchodźców i rannych

Mapa Użgorodu
MIASTO
 
Użhorod– miasto w zachodniej części Ukrainy, nad Użem, przy granicy ze Słowacją. Stolica obwodu zakarpackiego.
 
Ośrodek przemysłu maszynowego, drzewnego, lekkiego i spożywczego, m.in. fabryka polskiej firmy Inter Groclin Auto. Działa tu uniwersytet, greckokatolicka uczelnia teologiczna i kilka mniejszych państwowych wyższych uczelni zawodowych. Działają Filharmonia Zakarpacka, Zakarpacki Teatr Muzyczno-Dramatyczny, państwowy Teatr Lalek.
 
Tereny w roku 1938 przejściowo włączone w skład Węgier, następnie Czechosłowacji, następnie zajęte przez Armię Czerwoną. W roku 1991 miasto weszło w skład odrodzonego państwa ukraińskiego. 20 lutego 2014 mieszczące się w Użhorodzie władze obwodu zakarpackiego, przy współudziale użhorodzkich jednostek wojska i policji, pierwsze na Ukrainie, zadeklarowały nieważność dalszego sprawowania władzy przez ekipę prezydenta Wiktora Janukowycza, działającego w interesie Rosji.
 
Główne narodowości, deklarowane w spisach powszechnych: Ukraińcy i Rusini (77,8%), Rosjanie (9,6%), Węgrzy (6,9%), Słowacy (2,2%), Romowie (1,5%), Żydzi, Niemcy. Przed wybuchem wojny w lutym 2022 roku liczba mieszkańców spadała, głównie w wyniku emigracji do państw UE i do Izraela.
 
Użhorodzianie zwykle uważają się za oczywistą część Europy Środkowej i jednocześnie Zachodniej Ukrainy, ze Lwowem, jako metropolią. Charakteryzuje go otwartość na wielokulturowość i silna niechęć do idei nacjonalistycznych.
WOJNA
 
Użgorod niemal od początku wybuchu wojny zaczął pełnić rolę azylu dla ludności przesiedleńczej. Rozmieszczono w nim uchodźców z terenów kraju objętego wojną. W ponad milionowym obwodzie zakarpackim jest już 220-240 tys. uchodźców wewnętrznych. W samym ok. 120-tysięcznym Użhorodzie to ponad 30 tysięcy.
 
W 2014 roku największe rosyjskie media zaczęły interesować się Zakarpaciem, gdzie mieszka mniejszość węgierska. Od 2014 r. nie było miesiąca, żeby w prorosyjskich mediach na Ukrainie nie pojawiały się o negatywne materiały o mniejszości węgierskiej, w których oskarżało się Węgrów o separatyzm. Była to wojna informacyjna wywołana i wciąż utrzymywana przez Rosję mająca na celu wprowadzić zamieszanie, pogorszenie relacji ukraińsko – węgierskich i tym samym osłabić region.
 
W tym momencie jak nigdy do tej pory, do Użgorodu przyjeżdża wielu uchodźców rannych, wymagających natychmiastowej pomocy lekarskiej, medycznej, a następnie opieki czasowej nad osłabionymi i czasowo niesprawnymi pacjentami, oraz opieki stałej nad niepełnosprawnymi, którzy stracili kończyny dolne. Wśród nich są żołnierze, ale również wielu cywilów.
 
Użgorod jest również jednym z najbiedniejszych regionów Ukrainy. Zarabia się tutaj połowę tego co w Kijowie.
W związku z sytuacją ekonomiczną miasta, ludność przesiedleńcza jako ta, która dopiero wprowadziła się do miasta, wymaga szeroko pojętego wsparcia egzystencjalnego, ale także psychologicznego z uwagi na poziom straumatyzowania. Przybyły tu także osoby z okolicznych miejscowości Kijowa w których doszło do masakry na ludności cywilnej.
 
W ramach pomocy psychologicznej uruchomiliśmy grupę wsparcia dla wolontariuszy ukraińskich z psychotraumatologiem z Izraela, Urim Fleishman.
 
Pomoc humanitarna dystrybuowana przez kapelanów wojskowych to paczki żywnościowe, leki, pieluchy dla dzieci.
 
Objęci są również opieką uchodźcy dochodzący do zdrowia, oraz niepełnosprawni poprzez odwiedziny w szpitalu, następnie w domu, wsparcie praktyczne, oraz dostarczanie produktów żywnościowych i leków.
 
Naszym celem jest stworzenie sprawnie działającego ośrodka rehabilitacyjnego dla uchodźców.

CO POTRZEBUJEMY?

  • Produktów żywnościowych
  • Leków i środków medycznych
  • Dofinansowania organizacji projektu ośrodka rehabilitacji

 

Paczki żywnościowe można przesyłać na adres:

 

KRAKÓW: HUMANITARIAN AID ul Bielańska 16/2 30-246 Kraków

STARACHOWICE: HUMANITARIAN AID ul. Parkowa 3a/1 27-200 Starachowice Pomagam TUTAJ