Lwów

LWÓW

MIASTO TRANZYTOWE ORAZ AZYL UCHODŹCÓW ZE WSCHODU

Lwów na mapie
MIASTO. Lwów jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, węzłem lotniczym, kolejowym i drogowym. Również ważnym ośrodkiem nauki i kultury w dużej części z polskim dziedzictwem. Na początku 2021 roku, z liczbą mieszkańców wynoszącą niemal 718 tys.,Lwów zajmował siódme miejsce wśród najludniejszych ukraińskich miast.
 
Lwów jest miastem szczególnym dla polskiej historii i kultury. W latach bezpośrednio poprzedzających wybuch I wojny światowej Lwów był centrum polskiej działalności niepodległościowej w Galicji. Tu został utworzony przez Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego Związek Walki Czynnej (1908) i Związek Strzelecki (1910).
 
Po zakończeniu II wojny światowej większość polskich mieszkańców Lwowa przesiedliło się na tereny Rzeczypospolitej Polskiej w powojennych granicach, a ich miejsce zajęła głównie ludność z głębi ZSRR oraz Ukraińcy wysiedlani z Polski. Od 1991 Lwów wszedł w skład niepodległej Ukrainy.
 
W 1997 Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Lwów po bombardowaniu

WOJNA

Do tej pory Lwów nie był tak intensywnie bombardowany, jak miasta na wschodzie. Rosjanie przeprowadzili kilka ataków rakietowych na Lwów. Były uderzenia rakietowe na Centrum Szkoleniowe w Jaworowie ( obwód lwowski), a także na część lwowskiego lotniska. Rakiety zniszczyły między innymi infrastrukturę energetyczną. Na tereny zakładu naprawy samolotów spadły trzy pociski.
 
Przez tygodnie to głównie przez Lwów płynęły z całej Ukrainy tłumy uchodźców z bombardowanych miast na Zachód, głównie do Polski. W drugą stronę, również przez Lwów, płynie nieprzerwanie pomoc militarna z USA, państw NATO oraz z innych krajów dla Ukrainy. Rakiety które spadły na Lwów, zabiły i raniły kilkunastu cywilów, miały przede wszystkim zniszczyć transporty broni oraz infrastrukturę kolejową.
Lwów jest obecnie ważnym miastem tranzytowym. Transport humanitarny z Polski często przebiega przez Lwów, a docelowo trafia do Donbasu. Lwów jest etapem na trasie w tzw. dostawie sztafetowej, gdzie nasi przewoźnicy przekazują pomoc kapelanom wojskowym we Lwowie, którzy mają możliwość dotrzeć tam, gdzie żadna inna organizacja nie może dotrzeć z uwagi na poziom prowadzonych działań wojennych i zagrożenie. Mieszkańcy z miast odłączonych od pomocy humanitarnej cierpią głód i wojskowe przepustki są często jedyną gwarancją dotarcia transportu humanitarnego na miejsce.
Lwów jest azylem dla przesiedleńców ze wschodniej Ukrainy.
 
Chrześcijańskie Centrum rozpoczęło swoją działalność od zaskakującej decyzji jednego z pastorów, który prowadzony intuicją jeszcze długo przed wojną podjął decyzję o zakupie obiektu wojskowego pod Lwowem, który mieści się 3 piętra w głąb ziemi. Miejsce to okazało się idealnym schronieniem podczas ataków rakietowych na Lwów i w regionie, w miesiącu marcu dało schronienie 150 uchodźcom, obecnie przebywa w nim 40 uchodźców, którzy wciąż potrzebują egzystencjalnego i psychologicznego wsparcia.